Po raz pierwszy zetknąłem się z muzyką w końcu lat 58-59, w sali na I piętrze przy ul. Piotrkowskiej - nad kawiarnią Łodzianką. Miał tam próbe Big-Band prowadzony przez profesora Kaldowskiego, a jego prawą ręką był trębacz Andrzej Rokicki. Zespół składał się z uczniów średniej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Wrażenie i wręcz oszołomienie na żywo grającą orkiestrę odmieniło mnie całkowicie. Zakończyłem karierę sportowca i postanowiłem bez reszty oddał się muzyce.

Zaprzyjaźniłem się z muzykami Big-Bandu, otrzymałem pierwsze wskazówki od prof. Kałdowskiego i postanowiłem, że perkusja to właśnie mój instrument. Pewnie dlatego, że wydawał mi się duży, piękny i łatwy (to ostatnie okazało się nieprawda). Po kilku miesiącach zorganizowałem zespł składający się z muzyków średniej Szkoły Muzycznej. Grali w nim: Andrzej Rokicki, Stanisław Kwietnik, Czesław Majewski, Wojciech Demus, Grzegorz Postołow, Kazimierz Głuch, Janusz Przybylski, Roman Góralski i ja na kupionej u pana Szpaderskiego perkusji.

W 1959 r. odwiedził Polskę, a w tym Łódź, zespół angielski Mr. Acker Bilk Paramount Jazz Band From London grający jazz tradycyjny. Zostaliśmy zauroczeni, pokochaliśmy muzykę jazzową - miłość od pierwszego usłyszenia. W tym czasie istniał już zespół jazzowy pana Dodusia Matuszkiewicza Melomania, który był dla nas wzorcem. Zespł Tiger-Rag - zaistniał na dobre na terenie Łodzi a także całego kraju. Ogromnej pomocy udzielali nam Państwo Zdzisław Szadkowski i Krystyna Szczęsna.

Przewinęło się bardzo dużo muzyków, a wśród nich znakomitości, co spowodowało, że uzyskiwaliśmy coraz lepsze brzmienie i styl. Zaowocowało to sukcesami na festiwalach ogólnopolskich, nagraniach w radio i TV. W latach 60-tych zapanował rock and roll, w roku 1969 zespł rozwiązał się. Zaczęły się wyjazdu zagraniczne za chlebem i lepszymi instrumentami.

Andrzej Orłowski

Kontakt: lubicz2@gmail.com
Posłuchaj Tiger Rag Łódź | ściągnij nagrania zespołu Tiger Rag Andrzeja Orłowskiego w formacie mp3 |